• Maturita 2024

• Platná legislatíva pre organizáciu MS
            • Zákon č.245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení  niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
            • Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 224/2022 Z. z. o strednej škole v znení neskorších predpisov.

PREDMETY MS

Žiak strednej odbornej školy s vyučovacím jazykom slovenským koná MS zo štyroch predmetov:

1. slovenský jazyk a literatúra,
          2. povinný predmet zo skupiny cudzích jazykov,
          3. teoretická časť odbornej zložky,
          4. praktická časť odbornej zložky.

PRAKTICKÁ ČASŤ ODBORNEJ ZLOŽKY – PČOZ

Termín:  27. máj 2024 pre všetky študijné odbory a všetky formy PČOZ

Formy PČOZ na našej škole

-  praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy,

-  obhajoba vlastného projektu,

ÚSTNA FORMA INTERNEJ ČASTI MS

Termín: 27.máj a 28. máj 2024  pre všetky študijné odbory

• Slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk

Na ÚFIČ MS  si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní. Minimálny  počet zadaní v jednom predmete je 30, pričom každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni. Žiak má 20 minút na prípravu svojej odpovede  a následne 20 minút na odpoveď.

• Teoretická časť odbornej zložky – TČOZ

Na ÚFIČ MS si žiak žrebuje jednu z 25-30 schválených tém. Maturitné témy sa nezverejňujú. Žiak má 30 minút na prípravu svojej odpovede a následne 30 minút na odpoveď.

V jeden deň môže žiak vykonať ÚFIČ MS (okrem praktickej časti odbornej zložky) najviac z troch predmetov. ÚFIČ MS zo všetkých predmetov (okrem praktickej časti odbornej zložky) žiak vykoná v priebehu najviac piatich pracovných dní. ÚFIČ MS je verejná.

Žiak si na každú časť MS prinesie občiansky preukaz a vypne mobilný telefón!

V zmysle dokumentu Sprievodca školským rokom 2023/2024 sa riadny termín externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (EČ a PFIČ MS) v školskom roku 2023/2024 uskutoční v dňoch

• 12. marec 2024 (utorok) – slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra
            • 13. marec 2024 (streda) – anglický, francúzsky, nemecký, ruský, španielsky, taliansky jazyk
            • 14. marec 2024 (štvrtok) – matematika
            • 15. marec 2024 (piatok) – slovenský jazyk a slovenská literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra

Náhradný termín EČ a PFIČ MS sa uskutoční 9. až 12. apríla 2024.

Opravný termín EČ a PFIČ MS určí MŠVVaŠ SR. Predbežný termín je 3. až 6. septembra 2024.

Organizáciu maturitnej skúšky upravuje zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška č. 224/2022 Z. z. o strednej škole v znení neskorších predpisov. Realizáciu EČ MS a PFIČ MS zabezpečuje oddelenie hodnotenia a monitorovania vzdelávania, odbor podpory formálneho vzdelávania NIVAM.