• Informácia o štúdiu:

• Kód a názov ŠVP

31 Textil a odevníctvo

Kód a názov učebného odboru

3178 0 Výroba konfekcie

Poskytnutý stupeň vzdelania

Nižšie stredné odborné vzdelanie – ISCED 2C

Dĺžka štúdia:

2 roky

Forma štúdia:

Denné štúdium

Koncepcia školského vzdelávacieho programu učebného odboru výroba konfekcie je zameraná na samostatné vykonávanie jednoduchých prác ručne a strojom pri výrobe odevov, bielizne a technickej konfekcie. Skladovanie a ošetrovanie hotových výrobkov.

Vytvára u absolventov predpoklady pre  uplatnenie sa vo výrobných  podnikoch a skladoch základného,pomocného materiálu a hotových výrobkov.

Učebný odbor je koncipovaný pre modernú prax, obsah jednotlivých predmetov bude každoročne inovovaný na základe požiadavok pracovného trhu, aby sa zabránilo učeniu zastaralých informácií, ktoré skutočná situácia v praktickom živote už prekonala. Štúdium teoretických  predmetov  a praktická príprava je harmonicky dopĺňané rozmanitým množstvom  ukážok, pomôckami  a  tvorivými vyučovacími metódami. Vyučovanie je doplnené o samostatné práce žiakov na praktickom vyučovaní.

Celková charakteristika absolventa

Absolventi Štátného vzdelávacieho programu ISCED 2C vzdelávacieho smeru skupiny odborov 31 Textil a odevníctvo po úspešnom ukončení prípravy na povolanie sú zaučenými alebo zaškolenými pracovníkmi pre vykonávanie jednoduchých pracovných operácií a činnosti v textilnej a odevnej výrobe. Dokážu samostatne vykonávať jednoduché menej náročné pracovné činnosti podľa zaužívaného technologického a pracovného postupu. Naučenými pracovnými navykni si samostatne pripravujú pracovisko a volia vhodné, menej náročné pracovné prostriedky, nenáročné pracovné postupy v príprave, realizácií výroby v adjustačnom, baliacom a skladovom procese, využívajú jednoduché strojové zariadenia, nástroje a racionálne využívajú  materiálne prostriedky. Poznajú a vykonávajú úkony údržby jednoduchých strojov a nástrojov, osvoja si základné zásady ochrany životného prostredia, bezpečnosti práce a hygieny svojho pracoviska.Vo vyučovacím procese sa okrem odbornej zložky naučia estetickému cíteniu, podľa možnosti si vyformujú svoju osobnosť, osvoji si základy etických a morálnych hodnôt spoločenského a občianskeho života.